معرفی حوزه شنگن :

حوزه شنگن از ترکیب 28 کشور عضور اتحادیه اروپا که به کشورهای عضو شنگن معروف هستند تشکیل شده است ، که این کشورها عبارت انداز :

اتریش ، بلژیک ، بلغارستان ، قبرس ، چک ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، هلند ،لهستان ، پرتغال ، اسپانیا ، سوئد ، کرواسی و اسلوونی می باشندکه همگی تحت مقررات واحد صدور ویزا و تردد با یکدیگر ارتباط و همکاری دارند.

البته لازم به ذکر است که برخی از این کشورها در مرحله آزمایشی پیوستن به پیمان شنگن اتحادیه اروچا قرار دارند وگروهی دیگر نیز نظیر صربستان ، گرجستان و … در انتظار پیوستن می باشند.

مقررات شنگن جهت صدور ویزا برای اتباع سایر کشورها همواره بر دو چارچوب بسیار مهم جهت صدور استوار است .

اول اینکه متقاضی پس از طی دوره ویزا به کشور متبوع خود باز خواهد گشت و دیگر اینکه متقاضی آیا دارای سوء پیشینه مبهم می باشد یا خیر ؟

که البته تمکن مالی هم در مرحله ای دیگر از عناصر با اهمیت جهت ورود به حوزه شنگن می باشد.

درخواست ویزای شنگن اصولا از طریق سیستم الکترونیکی و VFS های مستقر در تهران انجام می پذیرد و بدین مفهوم که متقاضی با ورود به آدرس اینترنتی VFS اقدام به اخذ وقت سفارت و انگشت نگاری و بعضا مصاحبه می نماید و قبل از این مهم مدارک ذیل را ترجمه شده می بایست آماده جهت ارائه داشته باشد.

  1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  2. شناسنامه و کارت ملی
  3. گذرنامه
  4. سه قطعه عکس رنگی در سایز 3/5 * 4/5 ( لازم به ذکر است که پاسپورت می بایست حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد. )
  5. اسناد ملکی ، شغلی ، گردش حساب بانکی و تمکن مالی
  6. بلیط و واچر هتل و بیمه نامه
  7. دعوتنامه از کشور مقصد

لازم به ذکر است که چنانچه قبلا از یکی از کشورهای عضو شنگن ( حداقل کمتر از شش ماه ) ریجکت گردیده اید، درخواست مجدد ندهید چرا که پذیرفته نمی شوید و دیگر آنکه هزنیه صندوق سفارت که غالبا 60 یورو می باشد غیر قابل استرداد است و مهمتر از همه اینکه هیچ گاه مدارک خود را بطور اغراق آمیز جهت اخذ ویزای شنگن آماده کرده و ارائه ندهید زیرا دیده شده که دراینجا نیز متقاضی ریجکت می گردد.

توصیه میگردد که چنانچه ویزا اولی برای شنگن می باشید از کشوهایی که درحوزه شنگن اهمیت کمتر دارند درخواست زیرا را آغاز نمایید.