روال اجرایی اخذ ویزای مولتیپل کانادا :

این نوع ویزا یکی از ویزاهای توریستی کشور کاناداست که البته ده ساله می باشد ولی به لحاظ اینکه پاسپورت ایرانی ها پنج سال اعتبار دارد به مولتی پنج ساله در ایران معروف است .

اولین مزیت این نوع ویزا بهدارنده آن اجازه سفرهای متعدد به کشور کانادا را می دهد. این نوع ویزا تا یک ماه قبل از پایان پاسپورت افراد دارای اعتبار است . ویزای مولتیپل در پاسپورت افراد الصاق می گردد. برخلاف ویزاهای PR که به صورت برگه های چهاربرگی و جداگانه تحویل افراد می شود . برای اخذ ویزای مولتیپل چند نکته بسیار حائز اهمیت است یکی اینکه درخواست کننده بتواند وضعیت مالی و شغلی خود را به نحوه مطلوب اثبات نماید و در کنار آن دارای سفرهای مکرر و متعدد به اقصی نقاط جهان ، خصوصا کشورهای عضو شنگن ، اعضاء نفتا ، چین ، روسیه ، هنگ کنگ ، کره جنوبی و استرالیا داشته باشد و مهمتر از همه اینکه بتواند برگشت خود در صورت صدور ویزا را اثبات نموده و افسر کنسول در این خصوص متقاعد گردد.

با داشتن ویزای مولتیپل دارنده آن می تواند شش ماه از سال را داخل کشور کانادا اقامت داشته باشد ولی قبل از پایان 180 روز می بایست جهت ورود مجدد ، خاک این کشور را ترک نماید.

با داشتن این نوع ویزا دارنده آن اجازه فعالیت شغلی و کسب درآمد و یا تبدیل آن به ویزای کار و تحصیل را ندارد.

با اتمام اعتبار پاسپورت ، ویزای مولتیپل نیز دوره اش به پایان می رسد، حتی اگر هنوز از دوره سالانه آن باقی مانده باشد.

اقامت بیشتر از شش ماه با ویزای مولتیپل پنج ساله در خاک کانادا آنهم در طول یکسال موجب تعلیق ویزا و حتی بعضاً ابطال ویزای دارنده آن می گردد چرا که درست است تعدد ورود وجود دارد ولی با هر ورود دارنده ویزا صرفا یکصد و هشتاد روز می تواند از منافع این نوع ویزا بهرمند گردد.

جهت اقدام برای اخذ ویزای مولتیپل پنج ساله کانادا دو روش کاغذی و اینترنتی وجود دارد که اقدام به هر یک از دوشکل مزبور هیچ فرق و تفاوتی در دریافت یا عدم دریافت ویزا ندارد و صرفا در حالت اول (کاغذی) هزینه های متقاضی چنانچه مقیم کشور ایران باشد افزایش می یابد و آن هم هزینه های سفر جهت تحویل مدارک و فرم ها می باشد.

متقاضی پس از تکمیل فرم ها و لیست مدارک لازم که اعم از مدارک هویتی خود و همراهان ، سوابق شغلی و گردش حساب بانکی و تمکن مالی ، اسناد اموال غیر منقول و سابقه سفرهای انجام شده و دعوتنامه و رزرواسیون بلیط می باشد ، می بایست ترجمه این مدارک را تحویل VAC در یکی از شهرهایی که کانادا کنسولگری دارد ، بنماید یا از طریق اینترنت ارسال بنماید که البته در راستا می بایست هزینه سفارت و بیومتریک که جمعه 185 دلار کانادا برای هر نفر می باشد را از طریق کارت های اعتباری بین المللی نظیر ویزا کارت یا مستر کارت بپردازد تا بتواند نامه انگشت نگاری و بیومتریک خود را دریافت نماید.

پروسه درخواست ویزای مولتیپل کانادا بین 1 تا 130 روز زمانبر است .